Quantcast
Channel: Homokfúvás
Viewing all 28 articles
Browse latest View live

Tégla tisztítás, téglafelületek homokfúvása

$
0
0
     Nyers égetett agyagtéglákról, legyen az új, vagy bontott téglából, vagy szeletelt téglábólépített felületek esetén, szinte minden a gyakorlatban előforduló szennyeződés eltávolítására képes a technológia, úgy mint malterok, glettanyagok és festékek egybefüggő rétegei, vagy lecseppent, lefolyt maradványai. Ennek értelmében alkalmas: normál kültéri szennyeződések eltávolítására, graffiti eltávolításra, vakolatleverést követően a vakolatmaradványok eltávolítására, korábban festett, meszelt felületek tisztítására. 
      A homokfúvás enyhén antikolt, szinte tökéletesen tiszta natúr téglafelületet eredményez.

Boltív tisztítás előtt és után

     Vakolatleverést követően a technológia gazdaságosságát , vagy ésszerűségét az eltávolítandó  réteg keménysége és tapadása határozza meg. Olyan esetekben, amikor a maradványok keménysége miatt szinte lehetetlen mechanikai hatást kifejteni a felületre például kőműveskalapáccsal, akkor várhatóan a homokfúvás is hatástalan lesz, vagy ésszerűtlenül költséges. Viszont homokos szerkezetű, lazább vakolatok akár 0,5- max.1 cm vastagságú rétege is eltávolítható előkészítő leverés nélkül is.

Vakolatmaradványos boltíves téglamennyezet
Tégla mennyezet tisztítás után

       Bontott tégla, szeletelt tégla felületek tisztításánál ismétlődő kérdés, hogy fugázás előtt, vagy fugázás után történjen -e a homokfúvás, illetve, hogy a fugázás roncsolódhat-e? Erre a témára egy későbbi blogbejegyzésben részletesen ki szeretnék térni.

        Magát a tisztítást nedves homokfúvással célszerű végezni a porképződés elkerülése és a környezetvédelmi  előírások betartása végett. Ez különösen igaz zárt térben történő munkavégzés esetén, hiszen itt a por kiszellőzése általában kérdéses, és a korlátozott látási viszonyok a munka minőségének rovására is mehetnek. Ezen ne spóroljunk, rengeteg kellemetlenségtől kíméljük meg magunkat és környezetünket is, még akkor se ha ez a megoldás lényegesen több munkával jár, hiszen a nedvesfúvás után a felület átmosása szükséges, a feltapadt nedves homok letisztítása céljából.

      Nyers égetett agyagtégla felületek tisztítására kiválóan alkalmazható a homokfúvás, viszont csak korlátozottan ajánlanám fényes klinker, vagy mázas, illetve mészhomok tégla felületek tisztítására. Ez utóbbi felületeket adott esetben túlságosan roncsolhatja, emiatt a kivitelezés előtt próbafelület kialakítása feltétlenül ajánlott!


Homokszórás, homokfúvás, szemcseszórás???

$
0
0
      A téma iránt érdeklődő számára sokszor zavaróak lehetnek a hasonló fogalmak és meghatározások. Próbáljunk meg igazságot tenni!

      Természetesen nem hozhatjuk meg a Grétsi Lászlói (Álljunk meg egy szóra!) döntést, hogy innentől kezdve hogy is nevezzük ezt a felülettisztítási eljárást, de megpróbálom néhány háttérinformációval segíteni a tájékozódókat!
     Mindenkinek van egy ismerőse, aki látott már üveg "homokfújót", acélmegmunkálásban "szemcseverőt", vagy éppen egy "homokszóró" vállalkozót aki egy épületlábazatot tisztított meg nagyon jól, vagy hallotta, hogy acéltartályokat "homokolással" tisztítanak, vagy éppen kőhomlokzatot "lőnek homokkal", stb, stb...

      No nézzük, hogy is van ez !?

         Minden ilyen elnevezésű technológia ugyanazon fizikai törvényszerűségen alapszik, azaz egy viszonylag kis tömegű szemcsét nagy sebességre gyorsítunk fel, és ezen szemcse megtöbbszöröződött energiáját felületi behatásra használjuk.

     A szórószemcse felgyorsítására két megoldás terjedt el a gyakorlatban. Az egyik a szórókerekes szemcseszórás, a másik a nagynyomású levegővel felgyorsított szemcse alkalmazása.
          A szórókerekes szemcseszórást úgy kell elképzelnünk, mint amikor télen a közút gépei az utat sózzák. Egy szórótárcsa nagy sebességgel forogva kicsapja a mértani középpontjába adagolt szemcséket. Általában egy kamrában több szórókerék van, több tengelyen forogva több irányból tisztítják a munkadarabot. Előnye, hogy a munkadarabot gyakorlatilag csak "be kell akasztani" a szórótérbe, és megtisztítva vehető ki. Hátránya viszont, hogy bonyolult mértani alakzatú munkadaraboknak maradhat olyan "árnyékban lévő", vagy éppen negatívos sarka, amit nem érnek el a szemcsék. Ezen technológia az infrastruktúra és annak üzemeltetési költségi miatt csak ipari méretű alkalmazásokban terjedt el, ugyanakkor a munkaidő és energiabefektetéshez mért hatékonysága megkérdőjelezhetetlen.

         A másik technikai megoldás a fúvólevegő alkalmazása. Nagy sebességgel áramló sűrített levegőbe kerülnek vegyítésre a tisztítószemcsék, és egy nagy kopásállóságú belső furatú fúvókából kiáramolva érik el céljukat. Ipari mobil, kisipari, vagy barkács jellegű megoldásokban ez utóbbi megoldás az elterjedt. Németül az eljárás neve Sandstrahlen ( Sand = homok, Strahlen = szórni, sugározni, azaz homokszórás), angolul  sandblasting ( sand=homok, blasting = fúvás, azaz homokfúvás). Mivel a magyar műszaki nyelv ebből a két nyelvből kölcsönzi a kifejezéseit, én úgy gondolom, hogy mindkettő helyes meghatározása a technológiának, ezért használja mindenki a számára szimpatikusabbat!

Homokfúvó fúvókák

$
0
0
       A homokfúvó legnagyobb fizikai igénybevételnek kitett része a fúvóka. A kopásálló tömlőben áramló szemcsék a fúvóka belső furatának leszűkült keresztmetszetén felgyorsulnak, és a kilépő levegő-homok (v. más szórószemcse) keverék itt nyeri el irányítottságát is! Ez utóbbihoz rögtön hozzá is fűzném, hogy minél hosszabb egy fúvóka annál jobban vezeti meg a levegő homok keveréket, tehát annál jobb a hatásfoka is!
Egyenes fúvóka metszeti rajza üzem közben

      A fúvókán történő kiáramláskor a levegő-szórószemcse keverék ütközik, és durván súrolja a fúvóka belső falát. Aki gyakorlatban ismeri a technológia koptató hatását, az tudja, hogy homokfúvással lyukat lehet fúrni kőbe, betonba, de akár acélba is! Tehát a fúvókának rendkívül kopásálló kemény anyagból kell készülnie. Készülhet kerámiából, keményfémből, wolframkarbidból, szilíciumkarbidból, bórkarbidból. A felsorolás a keménységi fok sorrendjében történt, és természetesen a fúvókák árai is ebben a sorrendben nőnek. 
     Ugyanakkor hozzátenném, hogy egy kerámia fúvóka 1-2 üzemóra alatt elkophat, amíg modernebb anyagokból készült társai akár 1000 üzemórát is kibírnak. Természetesen a kopás mértéke függ a szórószemcse típusától, és az alkalmazott nyomástól is.
         Amit még érdemes megemlítenem a témában az a venturi fúvókák. Ezek a fúvókák nem egyenes, hanem enyhén táguló furattal készülnek.
Venturi fúvóka metszeti rajza üzem közben

      Ez a megoldás azonos feltételek mellett nagyobb sebességre gyorsítja fel a szórószemcsét, és a középponthoz koncentráltabb a szórásképe is.
Szórásképek összehasonlítása

       Tapasztalataim szerint felülettípustól függően maximum 0-20 %-os felülettisztítási teljesítménynövekedés tapasztalható Venturi fúvóka az alkalmazásával. Bár a forgalmazók technikai adatokkal próbálják igazolni ezen fúvóka nagyobb hatékonyságát, szakmai körökben megosztottság tapasztalható a témát illetőleg. Van aki esküszik rá, egyesek szerint semmilyen változás nem tapasztalható, ráadásul gyorsabban kopik.
       Én hozzátenném, hogy a hatékonyság szubjektív módon nem mérhető, hiszen két egyforma tisztítandó felület sincsen. Ezért ebben a témakörben ki-ki alkossa meg saját véleményét tapasztalati úton!

Kvarchomok, avagy milyen homok kell a homokfúváshoz?

$
0
0
    Pontos kémiai, fizikai jellemzőkkel nem szolgálhatok, amit tudok, hogy a kvarchomok szürke, a normál bányahomokhoz képest magasabb kvarctartalommal bír, ezért lényegesen keményebb annál, és kristályszerkezete miatt szemcséi jóval sarkosabbak. Ez utóbbi jellemző sokkal nagyobb tisztítási, felületkezelési hatékonyságot jelent számunkra.

   Saját tapasztalataim szerint általános kültéri munkálatokhoz a mosott, szárított, osztályozott kvarchomok használható a leggazdaságosabban. Kezelhetősége miatt a zsákos kiszerelésű a legcélszerűbb, de nagy tételben vásárolva ömlesztve is beszerezhető, és 1m3-es big-bag zsákokban is.  

    A homokfúváshoz leggyakrabban használt kereskedelemben kapható osztályzási méretek:
0,1-0,3 mm
0,1-0,6 (0,7) mm,  
0,4-1 mm,
0,3-1,2 (1,3 v. 1,4) mm,
1-2 mm, 
nagyon fontos, hogy az osztályozás 0,1mm szemcsemérettől kezdődik, ez azt jelenti, hogy a számunkra értéktelen finom port elvileg nem tartalmazza az áru. Ez sajnos a gyakorlatban nem teljesen így van, egyes bányákban jobban, máshol kevésbé sikerül kimosni ezt az alkotót. A magas portartalom esetenként technikai problémákat okozhat a berendezésekben, munka közben zavaró, és csökkenti a szórás hatékonyságát is.

      0,1-0,7 -es osztályozású szemcsékkel  általános felhasználást tekintve nagyon jól tisztítható (kezelhető) a legtöbb felület. Alacsony (2-4 bar körüli) nyomásnál  viszonylag kíméletes felülettisztításra is alkalmazható.
    Az 1 mm körüli szemcseméretet is tartalmazó kvarchomok már alkalmas jobban tapadó keményebb rétegek megbontására, eltávolítására is.
      Az 1 mm-től kezdődő osztályozású kvarchomok megfelelő nyomás mellett, vastag rétegek (pl maltervakolat, v. réteges rozsda) eltávolítására, illetve durva felületi érdesítésre alkalmazható.

     Akármennyire is gazdaságos a kvarchomok, mint szórószemcse, sajnos szilikózisveszélyes a pora. Emiatt több országban nem is alkalmazható homofúváshoz, gondolom előbb utóbb Magyarországon is bevezetik ezt a szabályozást. Erről a témáról egy későbbi bejegyzésben bővebben szeretnék írni.

Hogyan csináljuk? - Autófelnik tisztítása, felni homokfúvás

$
0
0
    Nekem ez nem területem, de egy aktuális bloghozzászólás kapcsán úgy gondoltam leírom, amit tudok a témáról.

     Bár szolgáltatásszerűen sosem csináltam, természetesen saját részre, barátoknak és ismerősöknek én is megszórtam néhány autófelnit.

    Acélfelnik: mint mindent ezt is szórhatod kvarchomokkal szabadsugaras megoldásban is akár, de ennek gazdaságossága erősen megkérdőjelezhető! Ehhez a munkához kézzel benyúlós szemcse visszaforgatós rendszerű kabinok célszerűek acélszemcsével. Finomabb szemcseméret a célszerű, mert az esetlegesen előforduló mély rozsdásodás apró gödröcskéit csak finom szemcsemérettel lehet jól kitisztítani. Nyomás: min.6 - 8 bar. ( Fémfelületekről bővebben ld.: fém felületek tisztítása )

    Könnyűfémfelnik: kényesebb téma! Az alumínium (és egyéb könnyűfém ötvözetű felnik anyaga) puha fém,  durva szemcsével, túl nagy nyomással, túlzott fúvókamérettel akár tönkre is lehet tenni az egész felnit. Ha később fényezve lesz az alufelni, és csupán festék vagy lakkeltávolításra van szükség, akkor használhatsz kvarchomokot, gránáthomokot, korundot, rozsdamentes acélszemcsét és egyéb éles szemcséket, de a normál acélszemcsét nem ajánlom! 
    A szemcse élességére azért van szükség, mert egyes lakkokat elég nehéz megbontani. normál acélszemcsét pedig azért nem ajánlom, mert extrém esetben a pora, felkenődik, "beépül" a felületbe, amit ha pára ér lakkozás előtt, akkor akár vakrozsda formájában is kiüthet a lakk alatt!
     Ha polírozott felület a cél, akkor a fenti lépéseket nagyon finom szemcsemérettel célszerű elvégezni, ez  után jöhet az üveggyöngyözéses polírozás, kis szemcsemérettel 4-4,5 bar körüli nyomással. Efelett törik az üveggyöngy.
       Ez utóbbi kétlépéses finom munka meglehetősen időigényes sajnos.

   Összegezve: már egy normál acélfelni tisztítása is elég sok időt vesz igénybe, mire minden egyes különböző szögű ívet alaposan végigtisztít a homokfúvós szolgáltató, nem beszélve egy bonyolult mintázatú alufelniről, aminél polírozott felület az elvárás.

 A fentiek ismeretében nem meglepőek a piaci árak. Acélfelnik festék és rozsda eltávolítása 1500 Ft/db-tól, alufelnik festék vagy lakkeltávolítása polírozással 5-6000 Ft/db-tól.

      Ilyen típusú munkára bizalommal ajánlom kollégáimat:



Daróczi Balázs, Szombathely és környéke
http://fem-homokszoras.hu 

Juhász Tibor, Szentendre: http://www.homokfuvasszentendre.hu/


Várkonyi és fia, Budapest

homokfuvocentrum.com

Aktuális munka: Szabadhídvég háborús emlékművek állagmegóvó tisztítása

$
0
0

    Szabadhídvég képviselő testülete úgy döntött, hogy felújítatja a község központjában található I. és II. világháborús emlékműveket. Engem ért a megtiszteltetés, hogy a felújítás részeként az állagmegóvó tisztításukat elvégezzem.

I. világháborús emlékmű tisztítás előtt.

     Sajnos a körülbelül 1000 fős település méretéhez képest nagyon sok név található mindkét emlékmű, a helyi áldozatokat felsoroló emléktábláján, ezért érthető módon különösen fontos volt a község számára, hogy ezek az építmények méltó módon állítsanak emléket a település hősi áldozatainak.

     Az első világháborús emlékmű amelyet valószínűleg valamikor a Horthy korszak alatt állítottak fel, egy tipikus alkotás ebből az időszakból. Egy szikár magyar katona harc közben, a lába előtt egy a magyar államiság történelmi jelképeként megjelenő sassal ( Turulmadár ).

Sas tisztítás előtt és után.

     A szobor jó minőségű műkő öntvényén lévő általános kültéri szennyeződések eltávolítása problémamentes volt. A műkő olyan kemény és jó minőségű volt, hogy a szobron sok helyütt megtalálható vastag és elfeketedett vízkőkiválásos lefolyásnyomok (például a sas szárnyán alulról) eltávolítása sem roncsolta a felületét. A szobor kontúrjai épek, a felület struktúrája változatlan maradt.

II. világháborús emlékmű tisztítás előtt és után.

    A körülbelül 20 éve felállított II. világháborús emlékmű balatonalmádi kőből emelt kőépítménye az évek során egyes részein meglehetősen elalgásodott, elmohásodott. Tudni kell erről a kőtípusról, hogy különösen hajlamos erre a jelenségre, és a viszonylag laza homokkő szerkezete miatt ezek a növényi szennyeződések mélyen belegyökereznek. Ezen szennyeződések eltávolítására véleményem szerint kizárólag a mobil homokfúvás nyújt tökéletes megoldást. A homokfúvás után színében világosabb és homogénebbé válik ez a kőtípus.
      
    Az emlékmű szép motívuma a műkő öntvény babérág:

Műkő babérág tisztítás előtt és után.
.

Aktuális munka: kőkereszt tisztítása - Vép város

$
0
0

        Vép város közterületi felújításaihoz kötődően került sor a képeken látható kőkereszt felújítására. Szakmai szempontból az egyik legnehezebb, vagyis inkább legkellemetlenebb feladat az ilyen puha homokkövek tisztítása. Kiváltképpen akkor, amikor a fővállalkozói kivitelezést egy olyan szakmai elhivatottságú restaurátor végzi, aki számára a restaurálás nem csupán abból áll, hogy műemléki habarccsal újjáépíti a az alkotást, hanem kifejezett célja az eredeti kőfelület megőrzése. 

Kőkereszt tisztítás előtt
Kőkereszt tisztítás után
       Természetesen ilyen felfogás mellett is szükséges lesz az egyes hiányos részek pótlása, de a restaurátor részéről az ilyen jellegű munkáknál kifejezetten elvárás, hogy az eredeti faragott felületet, például az ábrázoló elemek ( Krisztus és Mária szobor, feliratok, stb.) kontúrjait a lehetőségekhez képest legjobban megőrizzük. Ez azért különösen nehéz feladat mivel ez a típusú homokkő már eleve nagyon puha anyagszerkezetű. Ez nyilván nagyban megkönnyítette a kőfaragó munkáját a kereszt megalkotásakor, de sajnos az időjárás pusztító hatására a kő még inkább puhábbá, porózussá, némely részén mállóvá vált.  



      Tovább tetézi a feladat nehézségét a kő mikroszerkezetében lévő különbségek, azaz az időjárás pusztító hatása, továbbá a megtelepedő növényi szennyeződések is a kőfelület puha részeit roncsolják, és a homokfúvás is ezekre a részekre hat elsőként.

      Az ilyen felületet nem szabad ész nélkül homokszórni. Megfelelő előkészítés szükséges. Elsőként a felületet meg kell tisztítani az időjárási szennyeződésektől eltérő jellegű vastag, vagy rugalmas szennyeződésektől. Ez leginkább sík felületen, vagy sarkokban, zugos részeken jelentkezhet ( például lépcsőn, párkányon, vagy ahol a szobrok felfekszenek a kőépítményre). Ilyen lehet például egy festékcsepp, malteranyag, moharéteg. Ha ezeket homokfúvással akarjuk eltávolítani, akkor több centiméter mély lyukat is fújhatunk a szennyeződés köré a puha kőbe, de a szennyeződés még mindig ott lesz. 

     Ezért elsőként mechanikus eszközökkel ( spatulya, véső, kalapács, stb... ) el kell távolítani a durva, vagy jól kötő felületi szennyeződéseket, úgy mint anyagmaradványok, festékek, stb.... Ezután jöhet a begyökerezett növényi részek (mohásodás) eltávolítása. Furcsa módon a homokfúvás centiket képes elvenni egy anyagból, de egy jól begyökerezett mohaszál feladja neki a leckét. Ezek előzetes eltávolítására célszerű a műanyag, vagy drótkefe, de ha igazán kíméletes megoldást keresünk akkor a magasnyomású mosást válasszuk ezen szennyeződések eltávolítására.

Párkány tisztítás után

Ha ez megtörtént, akkor jöhet a homokfúvás. Még mindig nincs egyszerű dolgunk, mivel a puha homokkő felületét a vízkőlefolyások kikeményítik, vagy például jellemző - mint ezen esetben is -, hogy a szobrot korábban lemeszelték, lefestették, vagy cementes lével átkenték állagmegóvás céljából. Ezek az anyagok kemény felületi réteget képezhetnek, teljes eltávolításuk nem is feltétlenül cél, mivel ez esetben nagyobb kárt okozhat a homokfúvás, mint hasznot. Ugyanis egy nagyobb nyomás, vagy durvább szemcse alkalmazásával ezen rétegeket el lehet távolítani, a kemény réteget "át lehet lőni",  de a felület roncsolttá, "rágottá" válhat, az alkotás kontúrjai elveszhetnek. Ezen felületek  rendbehozatalára megfelelő restaurálási technikák léteznek.
Mária szobor tisztítás után



A fentiek tudatában 1-3 bar nyomás, és finom kvarchomok szemcse alkalmazásával megkezdhető a homokfúvásos tisztítás. Elővigyázatos munkavégzéssel, megfelelő óvatossággal megtalálható az aranyközépút a legkisebb roncsoló hatás, és az elérhető legjobb tisztítási hatásfok közt. 

Aktuális munka: Hősi emlékmű tisztítása - Kemeneskápolna

$
0
0
     Kemeneskápolna, a Ság-hegy lábánál lévő község önkormányzatának megbízásából tisztítottam meg ezt a bazaltkövekből emelt bronzbetétes emlékművet.

Kemeneskápolna - emlékmű eredeti állapot

Vízkőlefolyás a dombormű melletti kőfelületen
      A bazalt nagyon kemény kőzet, nehezen szennyeződik, és csak több negatív körülmény hatására indul el a felületén a mohásodás és algásodás. Sajnos a kemeneskápolnai emlékmű esetében ezek összeadódtak. A környező fák miatt állandó árnyékban van az emlékmű, és az emlékmű több részén is vízszintes, vagy ahhoz közelítő síkok találhatók, ami szintén kedvez a növényi szennyeződések megtelepedésének.

   A növényi szennyeződéseket  (algásodás, mohásodás) megfelelő előkészítés után a homokfúvás tökéltessen eltávolítja a kőfelületről, annak struktúrájának megváltoztatása nélkül.
Dombormű eredeti állapot
   De ennél az emlékműnél egy elég ritka jelenség tapasztalható. A bazaltépítmény tervezési hiányosságai miatt az emlékmű frontoldalán folyik végig az esővíz, továbbá az építőkövek és fugák által beszívott nedvesség egy száraz időszak esetén az árnyékos környezet miatt egy  lassú folyamat alatt szivárog vissza az emlékmű felszínére. És ott megszáradva a frontoldalon több milliméter a cseppkövekhez hasonló összetételű vízkőlefolyásos szennyezettséget produkált. Elcsúfítva ezzel az emlékmű bronzbetétjeit is.

Dombormű homkszórt állapot
Ezen szennyeződés vastag, viszont nem túl kemény, de mivel kifejezetten a mélyebb barázdákban, és résekben vastagszik meg, ezért érdemes lehet a vastagabb részeit a homokfúvás előtt manuális módszerekkel eltávolítani, ugyanis előfordulhat, hogy mire a vastagabb szennyeződéseket eltávolítja a homokfúvás a barázdált részekből, arra a lemezvastagságú bronzdombormű a kiöntési hibás részein egyszerűen kilyukadhat. És ezzel megelőzhető az is, hogy a kevésbé szennyezett részein a felület túltisztított, a többi részén maradványos vagy foltos legyen.

   A kőfelület vízkőlefolyásos részeit durva szemcsével is lehet tisztítani a gyorsabb eltávolítás érdekében, a kevésbé szennyezett kőrészeket és bronzelemeket finom kvarchomokkal célszerű tisztítani. A bazalt felületi struktúráját szinte egyáltalán nem változtatja meg a homokfúvás, de színében megvilágosítja.

Polírozott bronzdombormű
   A bronzöntvényeket több irányból a felületi struktúrának megfelelő szögekből  szórva kell tisztítani, itt figyelemtelen munkavégzéssel könnyen hagyhatunk oxidmaradványokat a felület "árnyékos" részein, ezért érdemes többször átellenőrizni a homokfúvás eredményét.   

    A kapott nyers, felületében érdes bronzfelületet polírozás után válik igazán tetszetőssé. Ez történhet manuális módszerekkel, vagy üveggyöngy szórással is. Jelen esetben én manuális módszert választottam, a dombormű kiemelkedő részeit felfényezve, így kiemelve az ábrázolt alak kontúrjait.
Emlékmű - tisztítás után
    Az bronzöntvényeket konzerválni célszerű a környezet oxidáló hatásai ellen, bár tudni kell, hogy a legjobb konzerválóanyagok is csak időszakos védelmet jelentenek a bronz számára. Idővel újból elindul a felület patinásodása.

Ünnepi jókívánság

$
0
0
      Ezúton kívánok minden kedves blogolvasómnak, homokfúvás iránt érdeklődőnek, kollégának, ügyfelemnek, partneremnek:
 
Kellemes, Békés Karácsonyi Ünnepeket, és sikerekben gazdag boldog Újévet!

Faházak, gerendaházak homokfúvásáról

$
0
0
     Minden kültéri fafesték, bevonat  idővel elveszíti esztétikai hatását, fényét, színében megfakul, rosszabb esetben elválik a fától, lepereg.
     Az újabb bevonat felvitele mindenképpen megkívánja a felület előkészítését, azaz a régi festék eltávolítását, és a felület érdesítését. A homokfúvás kitűnő megoldás erre. 

     A Mobil Homok Team Kft. munkáiból:

Faház homokszórás előtt
Faház homokszórás után









  


Gerendaház részlet (előtte)

     A homokfúvás más felület előkészítési megoldásokhoz képest 
 gazdaságosabb, lényegesen gyorsabb, és teljesítményénél fogva tökéletesebb eredményt nyújt. A puhafa felületeket erezettebbé teszi, keményfa felületeket mattítja, szép rusztikus felületet eredményezve.
    Ez utóbbi hatását akár új, még festetlen, natúr fafelületek esetén is érdemes lehet kihasználni, amennyiben a cél a felület öregbítése, hogy az adott épület még rusztikusabb, exkluzívabb látványt nyújtson. 

   
Gerendaház részlet (utána)

  A munka a nyílászárók, és egyéb a homokfúvástól védendő felületek takarásával kezdődik. A kivitelezés száraz homokfúvással történik 6-7 bar nyomás alkalmazása mellett.

   A kapott felületet  némi portalanítás után bevonásra kész.

Borospincék, pincehelyiségek homokfúvása

$
0
0
    Borospincék, és egyéb pince jellegű, vagy alagsori helyiségek homokfúvása gyakori feladat a mobil homokfúvós vállalkozó számára.

    Megrendelői oldalról tipikus elvárások ezen, munkálatok során:

Boltíves, homokkő pince homokfúvás
- az elöregedett, elsötétedett kő és téglafelületek frissítése,
- a régi építési mód, vagy hanyag kivitelezés miatti rendezetlen hatású, vagy szétkent fugázású felületek esztétikai feljavítása, 
- mész-, és festékrétegek eltávolítása,
- vakolatleverést követő maltermaradványok eltávolítása,
- penészeltávolítás,
 mindezt egy esztétikus, jól szellőző, natúr  kő, vagy tégla felület érdekében.

    Jellemző probléma, hogy a nem megfelelő talajvíz felszivárgás elleni szigetelés, vagy az elégtelen szellőzés miatt, a korábbi festék, vagy vakolatrétegek az állandó nedves környezet miatt elválnak, leperegnek a falról. Az alagsori helységek esetén, sajnos jellemző az "ide ez is jó lesz" típusú szellemben történt bevonás. Ilyen esetekben a festék és mészrétegek, továbbá a laza, vékony,  maximum 0,5 cm vastagságú vakolatok eltávolítására közvetlenül alkalmas megoldás a homokfúvás. Vastagabb vakolatok esetén előzetes leverés szükséges.

( A bejegyzés képei a Mobil Homok Team Kft munkáiból kerültek összeállításra. Nagyításért kattintson egy képre! )

Pincelejárat omladozó vakolattal
Pincelejárat homokfúvás után

    A nedves, rosszul szellőző, talajhideg felületek ideális feltételeket teremtenek a penészesedésnek, ami még viszonylag jól szigetelt száraz falak padló közeli részein is megjelenhet. A homokfúvás tökéletesen alkalmas a vékony penész eltávolítására, de a későbbi kiújulás megelőzése érdekében vegyszeres kezelés mindenképpen javasolt utána. 
    Ugyanakkor megjegyezném azt is, hogy régi borospincék esetén előfordulhatnak olyan extrém vastagságú (akár 1cm-t is elérő !) penészrétegek, amelyek nagy részének manuális eltávolítása, és falszárítás szükséges homokfúvás előtt.

     A bontott tégla reneszánszát éli. Ideális építőanyag éttermek, magánházak vendéglátó jellegű pincehelyiségeinek kialakításához. Viszont sokszor csak az építést követően derül ki, hogy nagyon sok eredeti malter, vagy fugaanyag maradt a téglákon, esetleg a tégla a színében halvány, netán "koszos" benyomást kelt. A homokfúvás szinte teljesen tiszta, élénkebb színű natúr bontott tégla felületet eredményez. (ld. korábbi bejegyzésben: Tégla tisztítás, téglafelületek homokfúvása)

Borospince tisztítás előtt
Bontott tégla borospince tisztítás után

    A pincehelyiségek homokfúvásához, a speciális kivitelezési körülmények miatt több fontos tudnivaló is kapcsolódik mind kivitelezői, mind megrendelői oldalról.

      Megrendelői oldalról a helyiség nedvesedésétől való félelem miatt, első hallásra  érthető elvárás az ilyen jellegű terek száraz homokfúvással történő tisztítása, de mi a munkáink során tapasztaljuk, és tudjuk, hogy egy eleve nedves, nyirkos pincehelyiség esetében a nedves homokfúváshoz  használt víz mennyisége elenyésző nedvességet okoz. Száraz pincék esetében megfelelő szellőztetés mellett a felület 2-3 nap múlva teljesen száraz. Ez a rövid száradási idő elenyésző kellemetlenség a homokfúvás előnyei mellett. 

    A száraz technológia alkalmazása pincehelyiségekben munkabiztonsági okokból szigorúan tilos! A felgyülemlő por hatalmas veszélyforrás. Korlátozza a látást, ami géphiba, a megvilágítás megszűnése, vagy a külső levegős védőfelszerelés hibája esetén komoly balesetekhez vezethet!  

Bontott tégla pince homokfúvás után

      Pincehelyiségeket kizárólag nedves technológia alkalmazásával, megfelelő megvilágítás, és szellőztetés mellett szabad homokfújni. Figyelni kell, hogy a megvilágításhoz használt elektromos eszközök és csatlakozóik a fröccsenő víztől, és a felborulástól védve legyenek. Használhatunk sisak és fúvókalámpát is kiegészítésként! 
         A felületre feltapadt nedves homokot, kevés víz és nagy nyomás alkalmazása mellett, magasnyomású mosással célszerű lemosni a felületről. Ezen vízmennyiséget, jól felszívja a padozaton összegyűlt hulladékhomok, ami ettől meglehetősen nehéz,  gyurmaszerű anyag lesz. Feltakarítása nem éppen leányálom munka....

Homokfúvás a rozsdáért!?

$
0
0
    Szakmailag érdekes megkeresését kapott Daróczy Balázs kollégám. Ritka feladat egy homokfúvós szolgáltató számára, hogy azért kell dolgoznia, hogy rozsdás legyen valami.

     Ugyanakkor mégis érthető a cél Koller László szobrászművész részéről. A körülbelül 9 méter magasságú acélszerkezetű alkotás, a Szilassy és Türk Kft balogunyomi acélszerkezetgyártó üzemében egy nagyon magas réztartalmú acélötvözetből készült. Ezen acél oxidációs folyamatai egy sárgás rozsdaréteget eredményeznek, amely később bevonatként védi az acél alaptestet. Színében, megjelenésében ez a bevonat egy nagyon exkluzív látványt nyújt, főleg köztéri alkotásként.

     A fémtest eredeti összeállított állapota:

Eredeti összeállított állapot

Itt látszanak igazán az acélipari munkálatok


       Természetesen e fenti fotók által is mutatott eredeti, acélüzemileg összeállított állapotában a szobor nem nyújtja azt a vizuális élményt, eredményt, amit eredetileg az alkotó elképzelt. A hengerelt alaptest kohászati revéjének konzerváló hatása, illetve a hegesztéseknél jelentkező gyors oxidációs folyamatok nem éppen a művész által elképzelt hatást nyújtották volna.

        Így jött képbe a homokfúvás, mint felületi réteg eltávolító, és homogenizáló eljárás.

Az oszlopfő homokfúvás előtti állapota

Az oszlopfő homokfúvás után
  
   A homokfúvás hatására felületében homogén, fémtiszta felület jött létre:

Oszloptest kohászati revévvel, hegesztési hőmegfutásokkal


Oszloptest homokfúvás után

     Ez a homogén felület tehette lehetővé, hogy néhány esti párásodás, és egy-két eső, már a homokszórás utáni 1 hét múlva történt felállításkor is olyan egyenletes oxidképződést eredményezzen, ami egyébként évek hosszú során jöhetett volna létre.

Oszloptest oxidálódva a szobor felállított állapotában


Márton püspök köpenyét a koldusnak adja

Felső szoborrész - némi oxidálódás azért még nem ártana...


A szobor felállítva

A nedves homokfúvás I.

$
0
0
    A homokfúvás felületre gyakorolt hatását nem befolyásolja, hogy nedves, vagy száraz homokfúvással végezzük az adott felület kezelését ( fémek, lásd: folytatásban ).  Tehát, a nedves homokfúvás alkalmazásának célja elsősorban a porképződés megakadályozása, egészségvédelmi, környezetvédelmi és  technológiai okokból.
   
     Egészségvédelem:
     A kvarchomok pora hosszú távon belélegezve rendkívül szilikózisveszélyes. Egyetlen maszk, vagy külső levegős védőruha sem nyújt ellene tökéletes védelmet! Gondoljunk csak arra, hogy elmozdulhatnak, illetve ezeket is időnként le kell vennünk, és ha poros a környezet, akkor be is lélegezzük azt.    
 
     Környezetvédelem:
    Aki már látta a gyakorlatban, hogy például egy vakolatmaradványos téglafal tisztításakor, 8-as fúvókával szárazon üzemelő berendezés, mekkora szálló és lerakódó porterhelést és szennyezést jelent 50 - 100 méteres körzetben, az könnyen értheti, hogy a hatályos előírások miért korlátozzák a száraz technológia alkalmazását.

     Technológiai szempontok:
     A száraz technológia alkalmazásakor keletkező por gyakran korlátozza a látást. Ez különösen probléma zárt terekben, helyiségekben, ahol a por tejszerű ködként fel tud gyülemleni, vagy negatívos sarkokban dolgozva, ahol a visszaverődő szemcse és por egyenesen a kezelővel szemben áramlik, aki ekkor gyakorlatilag semmit sem lát. A korlátozott látási viszonyok nemcsak a munka minőségére, és hatékonyságára vannak negatív hatással, hanem rendkívül balesetveszélyesek is! ( Lásd: Munkálatok pince helyiségekben )

     Összességében  mindenkinek azt ajánlom, hogy ne spóroljon a nedves technológia alkalmazásán! Ugyan több munkát jelent, hiszen a nedves homokot nehezebb feltakarítani, a felületről le kell mosni a feltapadt homokszemcséket, és a technológia igényel némi többletberuházást is a szolgáltató részéről, de környezetünk, és egészségünk védelme fontosabb az anyagi ráfordításoknál!

    Az eljárás gyakorlati alkalmazásáról egy következő bejegyzésben szeretnék írni, addig is türelmeteket kérem!
Íme a II. bejegyzés: Nedves homokfúvás a gyakorlatban.

Nedves homokfúvás II. – A gyakorlati alkalmazás

$
0
0
    Az előző blogbejegyzésemben ( Nedves homokfúvás I. ) utaltam rá, hogy a nedves homokfúvás  alkalmazását rengeteg gyakorlati, praktikus és jogszabályokban megfogalmazott ok indokolja, ezért munkáink során, ahol lehetséges mi is ezzel a technikával dolgozunk.

      A technikai feltételeket illetően a homokfúvó berendezésünkhöz szükséges egy „nedvesítőfej” alkalmazása. Többféle megoldás létezik. A különbség a nedvesítővíz bejuttatásának helyében van. Némelyik nedvesítőegység még a fúvókatartó előtt adagolja a vizet a levegő homok keverékhez, ez lehetséges hagyományos fúvóka alkalmazása mellett is. Némelyik nedvesítő egység a speciális vízbevezetős fúvóka segítségével tökéletesebb levegő-víz-homok  keveréket állít elő.

       Bár a gyári leírásokban szinte mindenütt 6-7 bar  hozzávezetett víznyomást írnak  elő a gyártók, a gyakorlatban a vivőlevegő karburátor jellegű hatása (szívóhatása) miatt (természetesen a fúvólevegő energiacsökkenése mellett…) legtöbbször  elégséges a normál 3-4 baros vízhálózati nyomás, azaz elég egyszerűen összekötnünk a nedvesítőfejet az ivóvízhálózattal. Amennyiben a normál vízhálózati nyomás kevés, akkor szivattyúval, vagy nagyobb teljesítményű hidroforral (én ez utóbbit ajánlom) érdemes növelni a víznyomást.

       A vízmennyiség szabályozása a nedvesítőfejen történik. A víz mennyiségét érdemes a lehető legalacsonyabb szintre állítani. Véleményem szerint, inkább néha egy kicsit  „porozzon” a szórás, hogy jól lekövethető legyen a munkafolyamat, minthogy túl sok vízzel dolgozzunk, azaz a nedves homokszórás valóban inkább csak „nedves”, minthogy „vizes” legyen. A túl sok víz esetén a homokos víz visszafröccsen a kezelő felé, akit emiatt gátol látásában, és a túl sok víz további technikai, technológiai problémákhoz vezethet (eláztatott helyszín, csúszós járófelületek, vizes falak, nehezen feltakarítható hulladékhomokhoz, azaz szinte folyós vizes homoksárhoz).

Bontott tégla kerti sütő tisztítása

$
0
0
    Az alábbi képekkel szeretném illusztrálni, egy nem régi, nagyon látványosra sikerült munkánkat. Egy nagyon szép, régi bontott téglából, ötletesen épített kerti sütő homokfúvásos tisztítására kértek meg minket.

    Az eredeti bontott tégla meglehetősen szennyezett volt a régi malter maradványaitól, ezért a tulajdonos az impozánsabb esztétikai hatás elérése érdekében szerette volna megtisztíttatni a téglafelületet.

    Az eredmény egy nagyon látványos, mediterrán hangulatú, élénk színű kerti sütő lett:

Bontott tégla grillező, sütő, és bográcsozó építmény tisztítás előtt


Bontott tégla kerti sütő - részlet, eredeti állapot

Kerti sütő - részlet, eredeti állapot

Tisztítást követően

Mediterrán hangulatú, a homokfúvás hatására élénk, sárga - piros színű téglák

Kerti sütő tisztítás után
Ilyen kisebb volumenű munkák elvégzésére is szívesen állunk ügyfeleink rendelkezésére!
Tovább Elérhetőségek ==>


Homokszóró építése házilag I. Elmélet - légszükséglet

$
0
0

     Tekintettel a téma nagy népszerűségére -bár szívem szerint mindenkit lebeszélnék róla, hogy otthoni körülmények közt, vagy barkácsolási szándékkal homokfúvással foglalkozzon- szeretnék néhány mondatban segítséget nyújtani a téma iránt érdeklődőknek. A legfontosabbnál kezdem: légszükséglet.

      Segítségül egy felsorolás a szokásos alkalmazási területekhez kötődő, gyakorlati tapasztalatokon alapuló adat a fúvólevegő igénnyel kapcsolatban. Az alábbi értékek 7-8 bar a kompresszoron mérhető üzemi nyomás mellett értendők.
      Felhívnám arra is a figyelmet, hogy dugattyús kompresszorok esetében (érthetetlen módon!?) általában a beszívott levegő mennyiségét adják meg a gyártók, amihez képest a tényleges légszállítás csak 60-70%! Csavarkompresszorok esetén ez az érték azonos.


  • kb.50 liter/perc: 1-2 mm-es fúvókák fogtechnikai, és egyéb finommegmunkálási feladatokhoz, például az ékszer-, és apró dekorációs cikkek gyártásban. Fúvókánál várható nyomás: 4 bar,
    • kb. 100-200 liter/perc: 4-6mm-es homokfúvó pisztolyok(vagy injektoros elvű tartályok) szakaszos, néhány tíz másodpercig tartó üzemeltetéséhez. Egyszerű kis teljesítményt igénylő, kis felületen végzett dekorációs, vagy felülettisztítási, érdesítési munkákhoz.( üveg homokfúvás, kövek feliratozása, vakrozsda eltávolítás, dekorációs munkák stb.) Fúvókánál várható nyomás: 2 bar,
    • kb. 200-400: liter/perc továbbra is nagyon  kis felületeken végzett, néhány tíz másodpercig tartó szakaszos üzemeltetésben végzett munkákhoz lehet elegendő, de ez a teljesítmény akár nyomott tartályos berendezések üzemeltetését is lehetővé teszi. Fúvókánál várható nyomás: 2-4 bar,
             Itt tudni kell,  hogy a nyomott tartályos berendezések lényegesen nagyobb szórási teljesítményt biztosítanak azonos légmennyiség mellett, de a tartály indítása, feltöltése nagynyomású levegővel, veszteséggel jár.  Kis kompresszorteljesítmény mellett ez a folyamat elhasználhatja a az összes "hatásos levegőnket".
          Létezik olyan megoldás, amely a tartályt "folyamatosan nyomás alatt tartja", és a tartály után nyitja-zárja a levegő-homok keverék útját, de ennek a megoldásnak is megvannak a hátrányai, házilagos kivitelezése nehéz, és meglehetősen drága is.

    • kb. 800-1000 liter/perc: 3-3,5-ös fúvókával szerelt pisztolyos, vagy tartályos berendezések folyamatos levegőkiszolgálása (nagyobb felületeken végzett üveghomokfúvás, kisebb fémfelület érdesítési munkák, vakrozsda, kevésbé durva rozsda, vékony festékrétegek eltávolítása, kisebb kőfelület tisztítási munkák). Fúvókánál várható nyomás: 5-7 bar,
    • kb. 1000-1500 liter/perc: 4-4,5-ös fúvókával szerelt pisztolyos, vagy tartályos berendezések folyamatos levegőkiszolgálása ( ez a teljesítmény akár acélfelnik, vagy napi 5-10m2 kevésbé tapadó rozsda, és festékmaradványos felületek, 20-30m2 szennyezett kőfelületek, laza maltermaradványos, kő és tégla felületek tisztítására is elég lehet, de még nem az igazi) Fúvókánál várható nyomás: 5-7 bar.
         Itt tudni kell, hogy az általános igények szerinti hatásos homokfúvás ez utóbbi pontnál kezdődik, hiszen 3-as fúvóka méret alatt csak nagyon finom: 0,05-0,3 mm osztályzású szemcsékkel érdemes dolgozni. Ugyanis a nagyobb szemcsék a 3-as, 4-es fúvókában összeékelődve elakadhatnak a fúvókában, de legalábbis a túlságosan beszűkült keresztmetszeten összeütközve csökkentik egymás energiáját.

    • 2000-3500  liter/perc: 5-6,5 mm furatú fúvókákkal szerelt ipari teljesítményű tartályos berendezések kiszolgálására ( napi 10-15m2 közepesen, vagy erősen rozsdás, vagy vastag festékrétegekkel szennyezett fémfelületek, vagy 20-50m2 közepesen, vagy erősen szennyezett kő, és tégla felületek tisztítására). Fúvókánál várható nyomás: 5-7 bar,
    •  5000-8000  liter/perc: 8-10 mm furatú fúvókákkal szerelt ipari teljesítményű tartályos berendezések kiszolgálására ( napi kb. 50 m2 közepesen, vagy erősen rozsdás, vagy vastag festékrétegekkel szennyezett fémfelületek, hídszerkezetek, tehergépjármű alvázak, vagy 100 m2 feletti közepesen, vagy erősen szennyezett kő, és tégla felületek tisztítására). Fúvókánál várható nyomás: 7 bar,
       Szeretném megemlíteni, hogy ekkora teljesítményeknél, nagyon lényeges szempont megtalálni az arany középutat. Kis teljesítmény esetén gazdaságtalan a szórás, pazarlódik a homok, túl nagy a munkára fordított idő. Relatív nagy teljesítmény mellett pedig előfordulhat, hogy roncsolódik az alapfelület, vagy nem tudunk megfelelő minőségű munkát végezni pl. mert a visszaverődő nagy mennyiségű szemcse gátolja a látást.

    •   10000 liter/perc felett: 10 - 16 mm furatú fúvókánál akár 2-4 mm szemcseméret alkalmazásánál durva felületmegmunkálási, revétlenítési, és egyéb felülettisztítási munkákhoz, elsősorban az acéliparban.   
            Tudni kell, hogy a levegőigény kielégítésére ésszerűtlen méretű puffertartályok alkalmazása nem vezet megoldáshoz! Homokszórás esetén a folyamatosan szállított levegő mennyisége a meghatározó. Hiába alkalmazunk bármekkora puffert, a szórás indítása után pár másodperccel, kialakul a puffertartály mindkét oldalán a folyamatos levegő be, és kiáramlás, azaz a tartályunk egy darab csőként fog működni. Puffertartály alkalmazása csak nagyon kis teljesítményű berendezések szakaszos üzemeltetése esetén célszerű.

                A fenti írást segítségül szánom azok számára akik ezzel a témakörrel szeretnének foglalkozni, és szeretnék meghatározni a leendő infrastruktúrájuk méretezését, de adott esetben az alkalmazott szemcse, technikai felszerelés, és felület függvényében a fentiektől lényeges eltérés is előfordulhat!

      Homokfúvó építése házilag II. Építés

      $
      0
      0
             Tehát utalva a témakör, első bejegyzésére is, még egyszer szeretném kiemelni, hogy a hatékony, és problémamentes homokfúvás alapfeltétele a megfelelő méretezésű kompresszor, és a fúvólevegő víz és olajpára mentessége.
            Ha ezek az alapfeltételek nem adottak, építhetünk bármilyen jó kabint, vagy tartályt a homokfúvás, eredménytelen, gazdaságtalan, a munkavégzés lassú, és "idegesítő lesz".

            Injektoros pisztolyos rendszerű homokfúvót nem érdemes házilag építeni, hiszen ezeket gyáriban már néhány ezer forintért is beszerezhetjük. Ha tovább szeretnénk dolgozni velük, meg kell növelni a homoktartály méretét, ha még több homokot szeretnénk, és így már túl nehéz lenne a pisztoly, meg kell oldani a homok pisztolyhoz vezetését.

            Homokfúvó kabin építése. Szintén nem egy bonyolult dolog. Valamilyen állványon egy belülről gumiborítású nyitható kabin, benyúló gumikesztyűkkel, cserélhető kopóüveggel.Legcélszerűbb a kabin alját tölcséresre tervezni, hogy a homok össze folyjon, és könnyen leengedhető legyen, vagy közvetlen injektoros rendszer esetén mindjárt a szórótömlőbe folyjon vissza, vagy szemcseosztályozóba(porleválasztóba). 

           Nyomott tartályos berendezés építése.

           Végy egy belülről nem rozsdás(!), nyomásálló megfelelő menetes csatlakozásokkal rendelkező acéltartályt, minimum 10 bar nyomás próbázottat! Ne feledjük, nagyon fontos a biztonság! Sérült, benyomódott, házilag hegesztett tartályok nyomás alatt "felrobbanhatnak". Az elszabaduló légynyomás, és alkatrészdarabok sérüléseket okozhatnak!

             A tartály mérete kizárólag a szórás időtartamában játszik szerepet, a teljesítményt az alkalmazott nyomás, és légteljesítmény, továbbá a kapcsolódó csőrendszer, és fúvókaméret fogja meghatározni. Ugyanakkor az említett paramétereknek harmóniában kell állniuk egymással. Például azért, hogy ne kelljen túl gyakran újratölteni a tartályt, vagy hogy ha kis átmérőjű fúvókával akarunk finoman dolgozni, ne egy nehéz nem hajló vastag tömlő nehezítse a dolgunkat.

           Tehát a tartály állva kerül felhasználásra. Felül a homok betöltéséhez megfelelő nyílásra van szükség, ha a nyílás mérete szűk, alkalmazzunk tölcsért. Alul a homok kifolyásához kell a nyílás. Ide kerül beépítésre a homok mennyiséget szabályozó elem. Ez lehet akár egy fix furatú csődarab is, vagy egy golyóscsap(hátránya, hogy nehéz beállítani), vagy  egy oldalirányú csavar amivel szabályozni tudjuk a lefolyást. 
          Gondoljunk rá, hogy az áramló homok miatt későbbiekben ezek az elemek erős kopásnak lesznek kitéve(komolyabb gépekben gyárilag ezek az alkatrészek gumírozottak), és ezen a ponton akad el legtöbbször a szemcse. Ez az alkatrész könnyen hozzáférhető, szükség esetén gyorsan kiszerelhető legyen.

      Homokfúvó berendezés elméleti tömbábrája


       A nagynyomású levegő  csatlakoztatására külső körmös csatlakozókat használjunk, ez nem okoz turbolenciákat, és nem szűkíti a keresztmetszetet. A levegőt legegyszerűbb golyós csappal rányitni a rendszerre. Érdemes a vízleválasztót a csap után tenni. A vízleválasztó, és a csap külön is lehet a tartálytól, de könnyebb az egység mozgatása, ha valamilyen módon rögzíteni tudjuk őket a tartályon. A vízleválasztó után levegőt szétágaztatjuk, azaz egy vékonyabb csővel rákötjük a tartályra az egyiket, a másik ág lesz a fúvólevegőnk.

      Mindkét ágat szabályozhatóvá kell tenni (pl. egy-egy golyóscsappal), különböző esetekben különböző légáramlási beállítások mellett lehet csak üzemeltetni a gépet.   

      Tehát a tartály egy magas pontján, lehetőleg minél feljebb rendelkezésünkre kell álljon egy menetes csatlakozás. Ezen a nyíláson keresztül érkező levegő fogja nyomás alatt tartani a tartályt, és ez a nyomás löki erővel bele a szemcséket a tartály alatti légáramba. A tartály alján a homokszabályozó egység alatt beszerelünk egy "T" idomot (Jó egy acél vízvezetékekhez használt normál néhány száz Forintos öntöttvas elem is. De a gyári berendezésekben ez szintén gumírozott, nagyobb teljesítményű gépeken pedig nem 90fokos az idom, hanem szögben érkezik a homok a levegőáramba a jobb keveredés érdekében).

      A "T" idom derékszögű ága a tartályra csatlakozik az egyik oldalra a fúvólevegő, másik oldalra a szórótömlő, a szórótömlő végére a fúvóka.  

      Ha van a tartály magas pontján még egy  menet, akkor ide érdemes egy tartály légleeresztő csapot szerelnünk, úgy hogy a kiáramló levegő ne tudjon sérüléseket okozni, mert ez szórószemcséket tartalmazhat. Erre azért van szükség, mert a főlevegő elzárása után a tartály leürülése a fúvókán keresztül sok időt vesz igénybe, ráadásul ezalatt a homok is pazarolódik.

      Leírva ugyan hosszúnak tűnik házilag egy homokfúvót építeni, de a valóságban akinek van egy kis műszaki érzéke, az hamar meg tud építeni egy ilyen berendezést. Ugyanakkor bizony egy homokfúvó berendezésben nem a tartály a drága. Vannak alkatrészek, amiket egyszerűen nem tudunk megkerülni, muszáj gyárit vennünk belőle, ráadásul használtan is nagyon nehezen beszerezhetők, vagy használttal nem érdemes vele foglalkozni.

       Például a vízleválasztó, a szórótömlő, fúvóka, tömlőcsatlakozók, fúvókatartó, körmös csatlakozók. Mindenesetre ez a megoldás még mindig lényegesen olcsóbb mint egy gyári "nem gagyi kínais" megoldás, és közel ipari teljesítménnyel és megbízhatósággal számolhatunk, ha az egyéb feltételek adottak.

      Mindenkinek sok sikert az építéshez. És első a biztonság!

      A fent leírtakkal kapcsolatban a szerző bármilyen kárfelelősséget kizár! A fenti szöveg csupán útmutatóul szolgál a berendezés építéséhez. A berendezés hibás kivitelezéséből eredő, vagy építése alatt, üzemeltetése során keletkezett károk, sérülések az építőt terhelik.

      Bronz szobor tisztítása

      $
      0
      0
      Bronzszobor tisztítása a Mobil Homok Team Kft--től.

      Női alak a szokásos kültéri oxidszennyeződésekkel:

      Homokfúvás után:

      Tisztítás közben:

      Az üveg homokfúvás

      $
      0
      0
          Ez a tevékenység nekem nem területem, ezért Veres Attilát kértem meg, hogy segítsen írni a  témával kapcsolatosan egy bejegyzést.

         Attila egy 2,5 méter hosszú kamrával dolgozik, ezen a méreten belül vállalja fa és fémtárgyak homokszórását is, de amiben ő igazán profi az a dekorációs célú üveg homokfúvás, a legkisebb ajándéktárgyaktól, az építőipari méretekig.

          Az üveg homokfúvásánál a megmunkálás, hacsak nem kifejezetten a láthatóan érdes felület megjelenítése a cél, akkor az üveg hátoldala felől történik, így szemből egy sima felület marad ami könnyen takarítható marad.
         Védőfóliával takarjuk ki a nem homokszórandó részeket. Ez történhet felragasztás után, rajz szerint kézi kivágással, vagy kész kivágott plotterrel is. Tulajdonképpen bármilyen minta megvalósítható, 3 túnus mélységgel, azaz többszöri egymás utáni szórás is lehetséges az üveg különböző területeire, más erősséggel.

         További nagyszerű lehetőség, a színes, festett üvegek, üvegrészek kombinálása, és ezzel együtt a megvilágítás variálásában rejlő lehetőségek.

         De beszéljenek Attila munkáinak a képei Önmagukért! Attilla elérhetőségei a cikk alján!

      Homokfújt üvegajtó







      További képek információk: http://uvegmunkak.hu
      Veress Attila
      2115 Vácszentlászló, Jókai u. 10.
      Mobil: 06 70 343 6098
      E-mail: vati73@gmail.com

      Festékeltávolítás egy székelykapuról

      $
      0
      0
          Egy újabb látványos homokszórási munkánk:

      Elöregedett festékréteget kellett eltávolítani egy nagyon szép, díszes székelykapuról. A fa felülete nagyon szép antikolt lett, de a faragott minták, a kíméletes szórási beállításoknak köszönhetően épen megmaradtak.

      Homokfúvás előtti állapot

      utána

      Faragott láb közelről

      Tisztítást követően
      Bármilyen fa felület homokfúvásáról legyen szó, a Mobil homok Team megoldja!
      Viewing all 28 articles
      Browse latest View live